Anka Kuşu (Simurg) Efsanesi

anka-kusu

simurg

Ölümsüz olan bu kuş için birçok uygarlığın farklı hikayesi vardır. Örneğin eski Yunan mitolojisinde Anka kuşunu, kartaldan biraz büyük ve kalın tüylü olarak tanımlamışlardır. Uzun ömürlü ve neredeyse kimsenin göremeyeceği, görenlerinse mutluluğa erişeceği söylentileri varolmuştur. Anka kuşu farklı kültülerin, birçok sanatsal eserine ve hikayelerine konu olmuş ama neredeyse hepsinde aynı şekilde yorumlanmıştır.

Anka kuşu, ölümünün geleceğini hissettiği an kendisine kuru dallardan oluşan yeni bir yuva inşaa etmeye başlar ve bunu zamk ile sıvar.

zamk
ad
  1. bitkilim terimi; akasya, sütleğen, kitre gibi kimi ağaçların kabuklarından sızarak donan, renksiz ya da sarı kırmızımtırak rekli amorf madde.
  2. bu maddenin, yapıştırıcı olarak kullanılan eriyiği.

Daha sonra ise yuvanın içinde ölümün gelmesini bekler… Güneş ışınları kuru dalları yakar ve Anka Kuşu yuvada yanarak ölür ve efsaneye göre küllerinden yenilenmiş bir yavru Anka Kuşu olarak doğar.

Bir diğer efsane ise Anka Kuşu her şeyi bilir ve diğer kuşlar onun bilgeliğinden faydalanır. Ne zaman yanlış bir şeyler gitse, kuşlar sürekli Anka Kuşu’na danışırmış. Bir gün Anka Kuşu ortalıktan kaybolmuş ve diğer kuşlar onu aramaya başlamış. Anka Kuşu’na ulaşmak neredeyse imkansızdır, çünkü o Kaf Dağı’nın tepesindedir ve oraya giden yollar oldukça zorludur. Hep beraber yola çıkan kuşlar, ilerledikçe birer birer azalmaya, vazgeçmeye başlamıştır bile… Ama hiç pes etmeyen kuşlar zorlu yolları, vadileri aşarak Kaf Dağı’nın tepesine ulaşmıştır. Tepeye ulaştıklarında 30 kuş kalmışlar ve Anka Kuşu’nun Farsça ismi olan Simurg’da buradan gelmiştir(Si: 30 Murg: Kuş). O an o kuşlar anlamışlar ki hepsi Simurg’dur ve aslında Kaf Dağı bir aynadan ibarettir.

1 Yorum

  1. thelastsithbatu06 Yanıtla

    Anka Roleplay Garry’s Mod Sunucusu Olarak Logonuzu Logomuz Yaptık Onaylıyormusunuz ?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.